Ana içeriğe atla

BOP Unutturulmaya Çalışılıyor


11 olmalı, evet On Bir ayrı sahnede, gerdan kırarak “BOP Eş Başkanlığını, bu görevin kendisine verildiğini” açıklamıştı, dikkat!. Görevi veren başkaları, yabancılar, bir Türk Başbakanı’na bir yabancı devlet ricali görev veriyor!. Şimdi bütün çabaları, BOP Eş Başkanlığını unutturmak. Öyle güçlü medya kuruluşları var ki, başarılı oluyorlar. Beyin yıkama, tam zıddı konuyu işleme faaliyetleri topluca yapılınca, gazete, televizyon ve radyoları aracılığıyla dinleyiciler, zehirli bilgi bombardımanı altında, mecburen maruz kalıyorlar. Nereyi açsalar aynı ağızların hücumları!.

Afrika’nın Kuzeyinden başlayarak, tüm Arap ülkelerini sarsan, sözde ‘Arap Baharı’ yaygaralarıyla, karışıklığın içine itilen İslam Ülkeleri, düşünme yetisini yitirmiş idarecileri vasıtasıyla birbirini kırmaya, kardeşi kardeşe kırdırtmaya devam ediyorlar. Bu olayların planlayıcısı ve uygulayıcısı BOP Başkanlığıdır, yazık ki, bizim Başbakanımız da bu projede Eş Başkanlık makamında oturuyor.

Hiç kuşkunuz olmasın, Mısır darbesi (burada iki darbeden bahsedilmeli, 1.Mübarek’in 2.Mursi’nin devrilmesi), Suriye’nin muhalif adı altındaki örgütlerce kan deryasına çevrilmesi, Irak’ın parçalanmak üzere Şii, Sünni, Kürt taraftarlarca bombalı saldırılara hedef olması, PKK üzerindeki çok tehlikeli ve derin oyunların çözüm adı altında dayatılması, Irak ve Suriye’de etkili olan IŞİD terör örgütünün, saldırılarını Türkler üzerine yöneltmesi, Musul’da meydana gelen olaylar, Kerkük, Telafer ve Tuzhurmatı’nın IŞİD militanlarının saldırıları altında kalması, evlerini, köylerini terk eden Türkmenlerin çöl ortasında ölümle burun buruna kalması… bunların tamamı BOP projesinin gereğidir.

Büyük Ortadoğu Projesini, bu projeye dâhil olan devletlerin aracılığı ile götüren ABD, Ilımlı İslam projesinden vaz geçtiğini, aslında Mısır’da yaptığı darbe ile göstermiş, özellikle Müslüman Kardeşler örgütü üzerinde derin operasyonlar yapmıştı, örgüt elemanlarının çoğunu tutuklayıp yargılamışlar ve ağır cezalara çarptırılmışlardı. Suudi Arabistan’nın, İhvan-ı Müslimin örgütünü terör örgütleri listesine alması ise Ilımlı İslam projesinin kesin olarak sonu olmuştur. Hatırladınız mı, Ilımlı İslam ilk olarak nerede uygulanmaya başlanmıştı? Mısır Darbesine niye yüksek sesle bağırdıklarını da anlamışsınızdır umarım. Namlu kime dönük?

Bir de şu hususu hatırlatmada yarar var: kişi korkularını kendi yaratırmış derler. Bizimkiler de elleriyle büyüttükleri, Sünni kardeşleri IŞİD militanlarının silahlarının bir gün kendilerine döneceğini hesap edemediler. Arslan Bulut’un dünkü yazısından şu satırları okuyalım: “CHP Aydın milletvekili Bülent Tezcan, Adana’da durdurulan TIR’larla, Suriye’de terör örgütleri EL-Kaide ve IŞİD’e silah taşıdığının, resmi arama tutanağıyla ortaya çıktığını söyledi ve TIR’ların ne taşıdığına dair ayrıntılı bilgiler verdi. Haberi Anadolu Ajansı yayınladı ama, konuyla ilgili hiçbir anlamı kalmayan, mahkeme kararıyla alınmış bir yayın yasağı var! Yani TIR’lar da neler olduğunu halkın bilmemesi isteniyor!” (22.07.2014, Yeniçağ) ve Bulut, şu soruyu sorar: “Suriye’ye sevk edilen silahlarla IŞİD ne yaptı?” Cevabı da kendisi verir ama acıtıcı bir cevap: “Musul’u işgal etti, bugüne kadar 2 bin kişiyi öldürdü, bunların yarısı Türkmen… Ama bu olaylar Türkiye basınında İsrail’in Gazze’ye saldırısı kadar yer almadı”.

Niye yer almadı sorusunu da biz soralım, cevabı iç politikaya dairdir.

-Çünkü BOP Eş Başkanı olduğu unutturulmak isteniyor. Çünkü evlatlarının İsrail’le ticaret yapması, oralara petrol taşıması gözlerden ırak tutulmak isteniyor, çünkü Yahudi cesaret madalyası boynunda asılı duruyor, çünkü İsrail’in OECD ve NATO’ya üyelikleri için Türkiye vetosunu kaldırdılar, çünkü Güney Doğu sınırımızda İsrail’e kilometre karelerce toprak kiralamak istemişlerdi…

Bu yüzden İsrail ile dostluklarının açık edilmemesi için yüksek sesle bağırıyorlar. Biliyorlar ki, bu ülkede en fazla bağıran Hakk’lıdır.

Ama yemezler, millet gözünü açtı artık.

****

Cuma namazı çıkışında soru soran gazetecilere Ekmeleddin İhsanoğlu: “Mabetlerin gölgesinde siyaset yapılmaz. İbadetle siyasetin yeri ayrı.” Demiş.

Biz nasıl öğrenmiştik?

Kameralar eşliğinde Cuma Namazına gidilir, polisler Başbakanımız gelecek diyerek camiye girenleri arama-taramadan geçirirler, çıkışta cemaat kalabalığının arasında resimler çektirilir, filimlere kayıt yaptırılır, cami fona alınarak gazetecilere demeçler verilirdi.

Namuslu ilim adamı, siyaseti siyaset yerinde, ibadeti de ibadet yerinde yapacak. Böyle olursa, dinciler ve dini siyaset yararına kullanan düzenbazlar yenilecek.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

“Kâh Çıkarım Gökyüzüne…”

Tahir Karagöz gençliğinin baharında yaşadığı olayı bizatihi anlatmıştı. Saadetin Kaynak’ın öğrencisidir. Müziği, besteyi, şarkı okumayı, ondan öğrenmiş, ses eğitimini onun yanında yapmıştır. Sonraları çok güzel şarkılara, çok güzel bestelere de imzasını atmıştır. Eserlerinde Kaynak’ın tesiri hemen göze çarpar. Mesela sözleri Yunus Emre’ye ait olan “Sordum sarı çiçeğe” isimli beste ona aittir. Tahir Hoca namıyla maruftur. Camii Musikisi üzerinde çalışmaları vardır. Gençliğinde nadir bulunan bir ses ve müzik eğitimine sahip olduğu için, özellikle mübarek gecelerde (kandillerde) zengin evlerinde ‘Mevlit’ ,’İlahi’, ‘Kur’an’ okumaya davet edilirmiş, o sıralarda Ankara Kale semtinde, Aslanhane Camii müezzini olarak çalışmaktadır.
Aslanhane Camii’ne yakın bir evde otururlar. O gün Ramazan’ın 27. Gecesi Kadir Gecesi kutlanacaktır. Ankara’nın Çankaya semtinde bir eşrafın davetlisidir. Hem oruç açılacak, hem de teravihten sonra Mevlit okunacaktır. Siyah takım elbiselerini, beyaz gömleğini, krava…

“Zeytindağı”ndan Cümleler; Falih Rıfkı Atay

Karargâh Kudüs’te, Zeytindağı’nın tepesindeki Alman misafirhanesinde idi. Şehre vardığım zaman iki gümüş çeyrekten başka param yoktu. Hemen karargâha yerleşmezsem, ne geri dönebilir, ne de otelde kalabilirdim.
***
Karargâha yirmi yaşında gitmiştim; şimdi yirmi dört yaşındayım. Ümit hayal ve iyimserlikten yoğrulan bu altın çağ, bir dede başı kadar yıpranmış, çileden geçmiş ve ağırlaşmış, onu omuzlarımın üstünde güç tutuyorum.
***
En sağlam sütunlar üstünde durduğu sanılan devir, bir karton kale gibi yıkılmıştı.
***
Bütün devlet iktidarını teslim alıp da, hükümeti eski devir adamlarına bırakan başka bir devrin partisi tarihte görülmüş müdür, bilmiyorum. İttihat ve Terakki, Büyük Harbin ortalarına kadar, bir türlü sadrazamlığı kendine lâyık görememişti.
***
Muharrirlerden biri şair Abdülhak Hâmit’i tenkit eder. Hâmit, Sait Halim Paşa’ya sızlanır. O da Hikmet Bey’i çağırıp; -Bir gazetecinin âyan-ı kiramından bir zata dil uzatmak ne haddi? (Bir gazetecinin soylu bir kişiye dil uzatması ne haddine?…

Yalan ve Siyaset Üzerine

Yazının başlığı “Siyasette yalan caiz midir?” Umberto Eco, Tempo Dergisi.
Başlık dikkat çekici, okutmaya sevk ediyor kendisini. Yalan ve siyaset! ve siyasette yalan caiz midir?
Siyasetçiler her konuştuklarında mangalda kül bırakmazlar, konuşamayacakları bir konu, bilmedikleri bir husus yoktur. Maşallah bilgi küpüdürler. Acaba böyle mi?
Yoksa meşhur olan bir Türk sözünde “şeyh uçmaz, müridi uçurur” denildiği gibi, siyasetçinin taraftarları mı siyasetçiyi yalancı konumunda bırakır? Sustuğu zaman eleştiririz, konuştuğu zaman eleştiririz. Bir eylem yaptığı zaman, eylemsiz kaldığı zaman eleştiririz. Bu kaderidir siyasetçinin. Sanırım bu durumu da bilerek siyaset yaparlar. En sağından, en soluna kadar durum böyledir.
Layık olduğu için siyaset yapan (yaptırılan) kaç kişi vardır bilmiyoruz. Onlar televizyonlardan, röportajlardan uzak bir hayat yaşıyorlar. Tek işleri, kendilerine verilen görevlerdir. Sessiz sedasız işlerini yaparlar. Onlara sözümüz yoktur. Sözümüz, bilinen, tanınan daima göz önünd…