18 Temmuz 2013 Perşembe

Önce Borçlandır, Sonra “Kredi Kartı alma” de!Ciğerleri alev alev yanan şehitlerin ana- baba ve yakınlarına yaptığı konuşmaya bakın. Sanki söver gibi!..
“Hani şu kredi kartları falan diyorsunuz ya, bunları almayın. Bunlardan ödediğiniz paralar, sadece bir bankayı vereceğim, isim vermiyorum, 600 trilyon bir yılda geliri, faizin dışında. Bunun yanında Ziraat, Halk, Vakıf üçünün bu yandan toplam gelir 600 trilyon. Oynanan oyunun ne kadar büyük olduğunu görüyor musunuz? Kim ödüyor bu parayı? Zengin değil, benim fakir, fukara kardeşim. Allah selamet versin, bayılıyor da ‘bir tane kredi kartı elime alayım’diye, onunla sanki hava atıyor.”
 (*)

Konuşmanın kim tarafından yapıldığı belli.

Kredi kartı almayın diyor.

Şöyle soralım o halde.

Bu kredi kartları, kaldırımda, çarşıda-pazarda peynir ekmek gibi satılıyorken neredeydiniz? Ne yapıyordunuz?

Gaz bitti değil mi?

Ağababaların mama göndermiyor artık değil mi? riski gördün değil mi?

Kısık sesimizle yaptığımız uyarılarımızı aydın danışmanların size ulaştırmadı değil mi?

Memleket evladının önemli bir bölümünü borçlandırdıktan sonra, evine bir dilim ekmeği zar-zor götürür duruma düşürdükten sonra, yaptığın bu uyarının ne hayrı vardır Sayın Başbakan?

Bir devletin, öz kaynağı vatandaşlarından sağlayabildiği değerler bütünüdür.

Borçlandırılmış, malına mülküne hacizler gönderilmiş vatandaşlardan ne alabilecek, hangi vergiyi salabileceksin değil mi?

Günaydın diyoruz.

Yalnız, Başbakanlık makamı ağlama, zırlama, dert dökme makamı değildir. Oturduğun koltukta arkanda sayıları kanunlar çıkarmaya kâfi miktarda milletvekili var. Yaralı insanların huzurunda, onların ne dediğini bile anlamaya mecali olmayan insanların huzurunda anlamsız, lüzumsuz konuları gündeme getireceğine;

Var git, kanun çıkarta görelim yiğitliğini.

Deniz bitmiş, kara görünmüş.

Varacağın yerde mutluluklar dilerim.

(*) Ahmet Takan, 18 Ocak tarihli yazısından alınmıştır


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

‘Nablus’… Ve Ortadoğu’dan bir Sayfa

Sosyal medya sayfasında anlamsız zamanlarda Atatürk eleştirisi (daha doğrusu saldırısı) yapan bir dostumuzun, “Nablus hezimetinden sonr...