29 Nisan 2010 Perşembe

“ Nuh’un Gemisi”

“Nuh'un gemisi Ağrı Dağı'nda bulundu”

-27 Nisan tarihli gazeteler-

Fazla bir zaman geçmez, Nuh’un gemisine dair haberler çıkar gazetelerde. Nuh’un gemisini aramaya çıkanlar, gemiye dair bulunan izler, gemi bulundu.. gibi haberler. Gemi gizemini koruyor. Sır insanların çözmeye çalıştığı bir hedef, sırrın öğrenilmesi için her türlü çaba harcanır.

En son haberlerde de Türk ve Çinli kişilerden oluşan ekip Nuh’un Gemisinin Ağrı Dağında bulunduğunu, gemiden parçlar aldıklarını ve karbon testi yaptırdıklarını, geminin büyüklüğünü, hayvanlar için bölmelerinin olduğunu… açıklamışlardı. Gerçi Arslan Bulut Yeniçağ gazetesindeki köşesini iki gün bu konuya ayırarak, siyasi yorumda bulunmuştu. Ermenilerin Ağrı Dağının kutsallığını, İngilizlerin kurduğu “İncilî araştırma enstitüsü” aracılığı ile Ağrı Dağını Ermenilerle ilişkilendirip, konuyu canlı tuttuklarını dolayısıyla Türk topraklarında gözlerinin bulunduğunu açıklamıştı.

Bizi ilgilendiren bilgiler değil bunlar. Bir başka açıdan yaklaşmak niyetindeyiz, eğer becerebilirsek.

Kurtuluşa aşık insanlar bir gemi ararlar. Nuh’un gemisini. “dağlar gibi dalgalar” yeryüzünü kaplayınca, bir sığınak, bir kurtuluş ümidi “gemi”. “Allahın rahmet ettikleri” doğruca “gemide” yerlerini almış ve dalgaların üzerinde sıkıntıdan, üzüntüden, tehlikeden uzak…kurtulmuşlardı.

Yunus Emre der hoca
Gerekse var bin hacca
Hepisinden iyice
Bir gönüle girmektir”

Yunus Emre doğru yolu “bir gönüle girmektir” şeklinde gösteriyor bizlere. Gönül, Ademin gönlü. Nuh’un gemisi ademin Gönlü. Dünya telaşından, şirkten, hırstan, kıskançlıktan, hasılı tüm olumsuzluklardan tüm günahlardan kurtulmak için “Bir Gönül” e girmek, bir gemiye binmek ve nefis “dağının üzerine” gemi oturduğunda “kendini bilmektir” kurtulmak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Devlet Kuracaklarmış!

AKP’nin eski MKYK üyesi Ayhan Oğan ne demişti? “Yeni devlet kuruyoruz, kurucu lideri Recep Tayyip Erdoğan.” Bu söz söylendikten s...